Wszystko, co musisz wiedzieć o uszczelkach okiennych

Wszystko, co musisz wiedzieć o uszczelkach okiennych

Kilka lat temu w Twoim mieszkaniu wymieniono stare okna na nowe z PCV? A może niecałe 10 lat temu ukończono budowę Twojego domu? Jeśli już zauważasz osłabione właściwości izolacyjne okien, wcale nie oznacza to, że konieczna jest ich kompletna wymiana. Prawdopodobnie należy nieco troski okazać uszczelkom okiennym. Co to takiego?

Mała wielka rzecz, czyli uszczelki okienne

Zwykle nie zwracamy na nie uwagi, jednak to one sprawiają, że skrzydła okienne szczelnie przylegają do ram, a do wnętrza nie przedostaje się zimno, wilgoć czy hałasy z ulicy. Stosowane w uszczelkach materiały cechuje wysoka wytrzymałość, jednak wielokrotne otwieranie i zamykanie, a także brak prawidłowej konserwacji może doprowadzić do tego, że ich żywotność okaże się o wiele krótsza, niż zapewniał producent. Uszczelki produkuje się między innymi z PCV, TPE, PU, gumy kauczukowej czy silikonu. Dostępne w naszej ofercie okna wyposażone są w uszczelki z EPDM, czyli kauczuku syntetycznego. To najnowocześniejsze rozwiązanie, które zapewnia doskonałą wytrzymałość i elastyczność.

Gdzie się znajdują i jaką mają rolę?

Okna, jakie znajdziesz w ofercie naszej firmy, wyposażone są w uszczelki środkowe i oporowe, rozmieszczone w trzech płaszczyznach. Zastosowany do ich produkcji materiał EPDM nie pęka, jest odporny na działanie ozonu, ale też doskonale znosi rozciąganie, zrywanie czy ściskanie. Nowa uszczelka – idealnie sprężysta i wytrzymała – spełnia bardzo ważne funkcje w stolarce okiennej:
• pozwala osiągnąć idealną szczelność,
• chroni przed uciekaniem ciepła na zewnątrz,
• zabezpiecza wnętrze przed dostawaniem się wilgoci i wody opadowej,
• ogranicza dostęp smogu i nieprzyjemnych zapachów z zewnątrz,
• zmniejsza przepuszczalność hałasów do środka,
• chroni konstrukcję okna przed obciążeniem wiatrem.

Po czym poznać, że uszczelka jest już zużyta?

Najczęściej to właśnie brak prawidłowej konserwacji uszczelek prowadzi do ich przedwczesnego wyeksploatowania. Jeśli czujesz, że przez szczelnie zamknięte okno wciąż przedostaje się do środka powietrze albo wyraźnie materiał stwardniał lub zaczął się rozpadać, należy jak najszybciej wymienić uszczelkę. Sprawdź na tabliczce znamionowej, jaki model, rozmiar i typ okna masz zamontowany, a następnie udaj się do salonu producenta po nowe uszczelki. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak skorzystanie z usług specjalistów od regulowania i serwisowania stolarki okiennej.

Jak dbać o uszczelki, by opóźnić to, co nieuniknione?

Uszczelki ulegają parceniu przez zmęczenie materiału. Prędzej czy później do tego dojdzie, jednak łatwo możesz przedłużyć ich żywotność, stosując sprawdzone metody konserwacji. Najpierw należy dokładnie wyczyścić uszczelki – także od spodu. Następnie na materiał należy nałożyć środek do konserwacji uszczelek (dostępny w sklepach wielobranżowych). Zaledwie po kilku minutach zauważysz zwiększoną sprężystość, a tym samym lepsze właściwości izolacyjne.

Chcesz zamontować zupełnie nowe okna z PCV w domu w Legionowie, Nasielsku, Nowym Dworze Mazowieckim, Pomiechówku, Pułtusku albo Wołominie? Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Share this post